Vești încurajatoare despre tânărul polițist de frontieră din județul Botoșani, rănit grav într-un accident rutier produs pe DN 29A, între localitățile Darabani și Hudești.

Potrivit medicilor de la Clinica de Neurochirurgie din Iași, starea acestuia este stabilă și în evoluție favorabilă, iar pacientul este conștient și cooperant.

Tânărul, în vârstă de doar 21 de ani, a dat deja primele semne clare de recuperare. Conform colegilor săi, miercuri dimineață s-a ridicat din pat și a reușit să mănânce, un semn important că organismul răspunde bine la tratament.

Medicii sunt optimiști, în contextul în care, imediat după accident, acesta era confuz și prezenta pierderi de memorie, ca urmare a traumatismului cranio-facial suferit.

Evenimentul rutier s-a produs pe drumul național DN 29A, pe tronsonul dintre Darabani și Hudești.

Tânărul polițist, aflat la volanul unui autoturism, ar fi încercat să efectueze o depășire, moment în care a observat un vehicul venind din sens opus. În încercarea de a evita impactul, a frânat brusc, însă a intrat în roata stângă-spate a unei remorci tractate de un tractor.

Impactul a fost puternic, iar acesta a suferit leziuni la nivelul capului și o fractură de bazin.

Având în vedere gravitatea rănilor, medicii au decis transferul de urgență la Iași.

Elicopterul SMURD a aterizat pe Stadionul Municipal „1 Mai” din Dorohoi, de unde pacientul a fost preluat și transportat la unitatea medicală de specialitate.

Deși inițial starea sa era critică, evoluția din ultimele ore aduce speranță. Medicii confirmă că pacientul este stabil, conștient și sub supraveghere atentă, iar recuperarea decurge în condiții bune.Cazul său rămâne monitorizat, însă veștile sunt, în acest moment, unele pozitive.

Loading